SİVAS'DA 20. AB BİLGİ MERKEZİ AÇILIYOR

11.11.2011
Avrupa Birliği, halkı Avrupa Birliği ve Türkiye'nin katılım süreci hakkında bilgilendirmek üzere, 1 Aralık'da Sivas AB Bilgi Merkezini (ABBM) açıyor. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası'nın işbirliğiyle faaliyet gösterecek olan Bilgi Merkezi, Türkiye çapında 20 merkeze yayılmış olan bilgi merkezleri ağının bir parçası olacak.

Sivas ABBM'nin açılışı münasebetiyle düzenlenecek törenin ev sahipliğini Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Osman Yıldırım ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Sayın Michael Miller yapacak.

AB Türkiye Delegasyonu tarafından, yerel ortaklarla işbirliği içerisinde kurulan ABBM’ler, AB’ye ilişkin soruları yanıtlayarak, AB’nin politikaları ile Türkiye’de yürütülen projeler ve etkinlikler konularında halkı bilgilendirerek, AB’yi Türk vatandaşlarına yakınlaştırmayı amaçlamaktadırlar. Merkezler öğrenciler, yerel basın, iş çevreleri, kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları gibi hedef gruplar ile yakın ilişki içerisinde çalışmakta ve yerel ve bölgesel ortakları ile çeşitli etkinlikler düzenlemektedirler.

AB Türkiye Delegasyonu ilk bilgi merkezini 1996 yılında Gaziantep’te açtı. Ardından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon ve Van’da merkezler açıldı. ABBM’ler çalışmalarını ticaret ve sanayi odaları, üniversiteler ve belediyeler gibi ortaklarla işbirliği içerisinde yürütürler.

Sivas AB Bilgi Merkezi’nin açılmasıyla, dinamizmi her geçen gün artan kentin AB’nin sunduğu bilgi, finansman ve iletişim fırsatlarına erişiminin kolaylaştırılması hedeflenmektedir.

Detaylı bilgi için Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Basın ve İletişim Yöneticisi Selda Paydak ile temasa geçiniz: e-posta: selda.paydak@eeas.europa.eu